Müslümanlıkta Mezhep…

Mezheplerle ilgili yanlış bildiklerimiz ve bilmediklerimizin çok olmasından dolayı bir çok yanlış fikre kapılıyoruz. Bu kişilerin en başında da ben geliyorum her zamanki gibi. En çok yanıldığımız bilgi mezheplerin HAK mezhep olduğudur. Toplum içinde bazen mezheplerden bahsedilirken “4 HAK mezhep” diye söylenir. Bu söylem çok yanlıştır. Hiçbir mezhep Kuran-ı Kerim’ de geçmemektedir. Kuran-ı Kerim’ de olmayan bir söylemin nasıl oluyor da  HAK’ tan olduğu iddia edilir.

Müslümanlıktan önce Musevilik ve Hristiyanlık’ ta mezheplere veya gruplara bölünmüştü. Bunun sonucu olarak dinde ayrılık başlamıştır. Bu tip mezhep, grup ayrılıkları din içinde ikilemlere sebep olmuştur.

Bu ayrılıkların oluşmasında genel olarak siyasi görüş, dini görüş ve dini vecibelerin uygulama farklılıkları sebep olmuştur. Mezheplerin kendi içindeki söylemlerinde Kuran-ı Kerim’ den çıkılmadığı söylenmektedir. Fakat tüm mezheplerin Kuran-ı Kerim’ i öncelik aldıklarını söylemelerine rağmen neden farklı mezhepler doğmuştur? Veya bu mezheplere ihtiyaç var mıdır?

Mezheplerde her zaman sadece sünnetlerde farklılıklar olduğu iddia edilir.  En büyük yanlışlıklardan biri bu değil midir aslında? Kuran-ı Kerim,  Allah (c.c)’ın yapılmasını ve yapılmamasını bildirdiği emir ve yasakları anlatır. Eğer bu tip ayrılıklar olmuşsa ya Kuran-ı Kerim yanlış anlaşılmış ya da birileri bilerek ve isteyerek çıkarlarını gözetmiştir. Bu iki sebep dışındakiler pek doğru gelmemektedir bana.

Kaynak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mezhep

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0slam_dini_f%C4%B1k%C4%B1h_mezhepleri

http://panteidar.wordpress.com/2011/06/08/islamda-mezhepler-hak-mi/

http://www.evbilgisayari.com/tum-konular/9807-kur-an-bizlere-neyi-anlatir.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s